Karar mı Veriliyor?

YSK, İstanbul itirazları kararını ne zaman verecek?

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) AK Parti ile MHP’nin İstanbul seçim sonuçlarına yaptığı olağanüstü itirazlarla ilgili son kararını, bu hafta içinde vermesi bekleniyor.

YSK, İstanbul itirazları kararını ne zaman verecek?

YSK’nin gündeminde, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin ardından özellikle İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili yapılan itirazlar bulunuyor.

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Büyükçekmece seçim sonuçlarına yaptığı olağanüstü itirazlar ile MHP’nin Maltepe ilçesi ve İstanbul’un tümü için yaptığı olağanüstü itirazlarla ilgili bazı ara kararlar verildi.

NELER ARAŞTIRILIYOR?

YSK, 23 Nisan’da verdiği ara kararla AK Parti’nin itirazlarında geçen 41 bin 132 seçmen ile memur olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin araştırılmasına karar vererek, ilçe seçim kurullarına bu araştırmayı yapması için beş gün süre tanımıştı.

Kurul, AK Parti’nin verdiği ek dilekçe gereği, 26 Nisan’da da İstanbul seçimlerine ilişkin 5 bin 315 kısıtlı seçmenin daha araştırılmasına karar verdi. Böylelikle, AK Parti’nin iddiaları doğrultusunda şu anda İstanbul’daki ilçe seçim kurullarınca toplam 46 bin 447 seçmenin durumu araştırılıyor.

MHP’nin İstanbul geneli ve Maltepe seçim sonuçlarına ilişkin olağanüstü itirazlarıyla ilgili de 24 Nisan’da ara karar kuran YSK, Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurullarından, MHP’nin sandık kurulu başkan ve üyeleriyle ilgili olağanüstü itirazındaki iddiaları araştırmasını istemişti.

BENZER YAZILAR

2045’ten geldim

‘2045’ten geldim’ demişti! Yalan makinesine bağlandı 2045’ten geldiğini öne süren…

Yine çok tartışılacak

Canan Karatay’ın önerisi yine çok tartışılacak Kocaeli Kitap Fuarı’nda konuşan…

Flaş Seçim Açıklaması

Binali Yıldırım’dan flaş ‘seçim’ açıklaması: Ben kaybedilmiş bir seçimi, kazanmak…

Güpegündüz Rezalet!

Küçükçekmece’de rezalet! Lüks ciple 9 yaşındaki kız çocuk kaçırmaya çalıştılar…

Yorum Alanı